Ile kosztuje nas ogrzewanie zimą?

Sezon zimowy wiąże się z sporymi kosztami ogrzewania. I nie ma większego znaczenia to, czy mieszkamy w budynku jednorodzinnym, czy w mieszkaniu. Należy zwrócić uwagę na kilka nawyków i wybraniu najlepszego systemu grzewczego. W ten sposób zmniejszymy rachunki, a jednocześnie komfort naszego życia nie spadnie. 

Gdy mieszkasz w bloku

Wiele lokali w budynkach wielorodzinnych posiada liczniki ciepła. Oznacza to. że latem zapłacimy rachunek za ciepło które rzeczywiście zużyliśmy w naszym lokalu. I z tego powodu powinniśmy stosować kilka zasad. Dzięki temu, zima nie będzie wiązać się dla nas z ogromnymi wydatkami.
Przede wszystkim trzeba utrzymywać ciepło na różnym poziomie w poszczególnych pomieszczeniach. W sypialni oraz kuchni może być troszkę chłodniej niż w pomieszczeniach, w których przebywamy cały dzień. Podczas wietrzenia pomieszczeń, należy zakręcić ciepło.
Musimy także nie zapominać o zmniejszeniu temperatury, jak wszyscy domownicy wychodzą z mieszkania. Z powodzeniem wystarczy około 15- 17 stopni C. W pokojach, których nie wykorzystujemy przez cały czas, też możemy obniżyć temperaturę.
Ogrzewanie będzie niższym wydatkiem, jak w sypialni będziemy utrzymywać temperaturę około 18 stopni C.

Gdy mieszkasz w domu

Właściciele budynków jednorodzinnych też szybko mogą obniżyć koszty ponoszone na ogrzewanie. Jego koszt generuje wybrany przez nas system grzewczy. Najtańsze w eksploatacji są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Energia odnawialna wymaga zainstalowania nowoczesnych instalacji.
Paliwa do centralnego ogrzewania, czyli olej opałowy warto zakupić latem. Jak nadchodzi zima, ich ceny znacznie idą bowiem w górę. Warto zadbać również o dobrą izolację dachu i uszczelnienie okien. Możemy zainstalować również wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Leave a comment