Odwierty pod pompy ciepła – pionowe i poziome

Funkcjonalne pompy ciepła

Jednym z nowoczesnych systemów grzewczych, który cieszy się coraz większą popularnością pośród osób szukających energooszczędnych a zarazem nie drogich w czasie eksploatacji systemów o charakterze grzewczym są pompy cieplne. Ich funkcjonowanie opiera się na pozyskiwaniu ciepła z gruntu przy użyciu do tego celu specjalnych wymienników ciepła. Instalacja kolektorów cieplnych wymaga odpowiednich odwiertów , od których w dużej mierze zależeć może wymagane funkcjonowanie systemu grzewczego.
W zależności od modelu instalowanych wymienników występują poziome i pionowe odwierty pod pompy ciepła.

Pionowe odwierty pod pompy ciepła

Celem pionowych wymienników jest odzyskiwanie ciepła wprost z gruntu, w którym zostały zamontowane. Liczba kolektorów ciepła zależy przede wszystkim od danego zapotrzebowania na energię cieplną. Odległość pomiędzy kolejnymi odwiertami, w jakich umieszczane są rury wykonane z polietylenu wynosi zazwyczaj od czterech do pięciu metrów, a które na głębokości około 1,5 metra łączą się ze sobą tworząc szeregową pętlę. Ten rodzaj odwiertów ze względu na bardzo wysoki koszt inwestycyjny stosowany jest zazwyczaj jedynie na działkach o małej powierzchni metrażowej.

Poziome odwierty pod pompy ciepła

Poziome odwierty pod pompy ciepła przeznaczone są do odzyskiwania energii cieplnej pochodzącej bezpośrednio z wód gruntowych studni głębinowych. Podczas instalacji poziomych wymienników cieplnych wykonuje się jedynie dwa odwierty na głębokości gruntu od piętnastu do dwudziestu metrów. Jeden odwiert stanowi studnię czerpalną, z której pozyskiwane jest ciepło a drugi pełni rolę studni zrzutowej, do której trafia pozbawiona już ciepła woda.

Leave a comment